AURO MATTEO CRAZY FELLOW (MATES)

Name: Auro Matteo Crazy Fellow

Born: 17.6.2012, 258 g 

Colour: Black&White

Height: 51 cm

Activities: Agility A2, Herding

Owner: Petra Mondscheinova (CZ)

 

Health results:

Health: HD 0/0, ED 0/0 (X-rays by owner vet - NOT OFFICIAL RESULTS!)

 

Exams / Zkoušky

Agility - LA1, LA2

Herding - HWT, IHT1

 

Competitions / Závody

Agility - Terezín DogFriends Fitmin Cup 10.1.2015 LA1 exam - 2nd place

 

About / O Matýskovi

Mates lives with two „brothers“ – older Kubik (Chopper Alkyra) and younger Cid (Cid Quick Angel). Together with his owner Petra train Agility and start to compete in A2 class. Similar as his mother he loves to learn a new tricks and he has Rori´s typical clown charakter to make a tricks for the audience, but as Petra told me, they will not do it public, because this charakter she miss :)).

Mates loves to be cuddle and can be also jeleaous, when he see, that Petra is playing with the younger Cid, he jumps on the sofa to cuddle with Petra´s husband and he is really interesting, if Petra noticed that :o)

When he was 3 he found that sheeps are more interesting than he thought before, so I think his herding career is waiting :-D

 

Matýsek bydlí se dvěma bráchy - starším Kubíkem (Chopper Alkyra) a mladším Cidem (Cid Quick Angel). Spolu se svou majitelkou Petrou závodí v agility, momentálně v A2. Stejně jako mamka Rori miluje Mates učení nových triků a moc rád se předvádí. Rozhodně ho však nečeká taneční kariéra, neboť Petra jeho nadšení předvádět se před publikem postrádá :).

Mates se moc rád mazlí a žárlí, když vidí, že se Petra víc věnuje mladšímu bráškovi Cidovi. Skočí na křeslo, aby se mohl pomazlit s Petry manželem a velmi se zajímá o to, zda to Petra vidí :o).

Ve svých třech letech v sobě objevil nadšení pro pasení ovcí, které ho do té doby míjelo a tak si myslím, že o nich ovce ještě uslyší :-D


Více info o Matesovi najdete na jeho osobních stránkách :)