SHADOW - Gentleman Blue Magic Hamyfa

   

© foto Andrea Janíčková

Name: Gentleman Blue Magic Hamyfa (extern litter)

Born: 4.4.2015

Colour: Wolf Grey (silver, maltese merle)

Colour code tested: ​mMc Dd KBky awat

STUD DOG / Chovný pes

 

Height: 52 cm

HD: A (0/0), 110°/110°

ED: 0/0

OCD: clear

CEA/PRA: Normal (by parentage)

CEA/CH DNA:  Normal (by parentage)

TNS DNA: Normal (by parentage)

MDR1: N/N

IGS: N/N

GG : N/N

DNA analysis of an animal in professional breeding program - DONE

 

Family tree/rodokmen

Mother:     Ice Star z Bengasu                                                   Father:     Getshemane at Wendigo's Wind

      

 Brothers:

Gameboy (b/w),                       Geronimo (b/w),                                       Gershwin (b/w) (non-official result of DKK 0/1-2 (broken leg)

             

Sisters:  

Gayaneh "Bailey" (seal) (DKK 0/0, DKL 0/0, OCD neg)                 Gold Honey "Kiwi" (seal merle)   (DKK 1/1, DKL 0/3 (injury), OCD neg)

                   

Breeding kennel: Hamyfa (extern litter)

Breeder: Veronika Tvrdá 

Owner: Daniela Šišková

 

EXAMS: 

Dogdancing:   MD1, F1, DWD1, HTM1

Sport: BH 

 

TITLES:

Dogdancing: MOD1 (Master of dogdancing 1st level)About:

Shadow has for me an amazing charakter, he is happy for all action with us, but same happy to just lie close to us in the bed. He is enjoying every second of his life, always possitive with sweet smile on his face. His original name - Gentleman, completely match, because he really is!

Shadow loves all other animals and people, I would prefer that he could be a bit more calm in contact with others, but he thinks he has to be friend with everybody, the sooner the better, so he is doing speed spins with his tail and he is trying to chat (squeal). He is enjoying to be with children, especially to be cuddled and kissed from them (I am working in children centre, so time to time I can take the dogs with :o)

He learn really fast new things and he is really good to remember them for the future as well. We train agility, obedience and dogdancing. In agility we succesfully passed the beginner curse and now we will continue with short parcours. In obedience we are preparing for the BH and OB-Z exams which we would like to pass this year (2017). Dogdancing is my love, so we invest  5-10 mins for some tricks and small choreos basically every day. Shadow is great motivated with the food or with the toy, now we have to slowly start to keep the same motivation also without, as a preparation for competition ring :)

We tried also herding training in czech, he was completely interested in sheeps, now is only about me to find some right place also in germany and give him more possibilities to enjoy his naturality. Cross your fingers for us :)

Videogallery:

O Šedíkovi:

Šedík je prostě moje srdcovka, pes s úžasným charakterem. Je nadšený do každé akce s námi, ale stejné nadšení projevuje i když jde jen o se přitulit a ležet s námi v posteli. Umí si užívat každé sekundy svého života, vždy pozitivní s nádherným úsměvem na tváři. Jeho originální jméno - Gentleman, skvěle pasuje, protože on psím gentlemanem skutečně je.

Shadow miluje všechny živé bytosti, při kontaktu s ostatními bych tedy ocenila poněkud odměřenější přístup, protože Šedíkův styl "vrcení ocasem na milion otáček a do toho ještě snaha o nenucenou konverzaci v podobě kňučení, kručení a kvílení, ve snaze získat dalšího kamaráda", není vždy ostatními opětován, ale takový on prostě je, snaží se být s každým kamarád, čím dříve, tím lépe. Šedík si velmi užívá kontaktu s dětmi, zvláště mazlení a pusinky (pracuji ve školce, takže si pejsky občas beru s sebou).

Velmi rychle se učí nové věci, které také do příštího tréninku nezapomíná, takže se mi s ním pracuje opravdu dobře. Trénujeme agility, obedience, poslušnost a dogdancing. V agility jsme zatím v začátcích, absolvovali jsme kurz pro začátečníky a nyní se teprve vrhneme na krátké parkury. V poslušnosti a obedience se připravujeme na zkoušky BH a OB-Z, které bychom chtěli v tomto roce (2017) složit. Protože je mojí láskou dogdancing, tak se snažím investovat 5-10 minut každý den do tréninku triků či krátkých sekvencí. Shadow je skvěle motivovatelný, pro hračku či pamlsek by se rozkrájel. Nyní pomalu začneme s tréninkem bez odměny v ruce, abychom se připravili do závodního ringu :)

Zkoušeli jsme také trénink pasení, který se Šedíkovi velmi líbil, projevil velký zájem o ovečky a trocha talentu v něm určitě je. Teď je jen na mě, abych našla nějaké místo na trénování a po přestěhování do Německa a umožnila tak bordeřímu klukovi projevit svou přirozenost. Držte nám palce :)

Videogalerie:

 

Nice pictures by Veronika Tvrdá, Martina Irglová, Kristof Schleemann, Andrea Janíčková