Archer Ace Crazy Fellow (ARTY)

 

Born: 17.6.2012, 404 g 

Colour: Black&White

Height: 

Activities: DOGFRISBEE, Obedience, Dogtrekking, Dogdancing

Owner: Petra Javurkova (CZ)

 

Health results:

HD: 0/0

ED: 0/0

OCD: clear

Patellar luxation: 0/0

 

Exams/ Zkoušky

Dogtrekking: AD1 (vytrvalostní zkouška)

Dogdancing: F1

 

Competitions / Závody:

Dogfrisbee:   1st place - Morava Disc Dog Distance 2014 

                       2015 - already qualified for the Czech Championship in Quadruped

 

Obedience:   14.5.2015 - OB-O - 2nd place

                       15.5.2015 - OB-Z - 2nd place 

       

About / O Artíkovi

Arty is multitalented dog.  He is keen on everything that he meets. Once he get familiar with something he tries to find a new way of enjoying that :) He has his own opinion on some tasks ;-)

He enjoys the all the sports we tried  (Flyball, Agility, Dogdancing, Dogtrekking, Dogdiving, Obedience…) but the number one for both of us is Frisbee.

He loves discs as well as all the things that flies. He has always something in his mouth. He likes speed and all kind of activities but he is able to calm down in any time.  The most preferred relaxing time is on his back in my bed ;-) 

-----------------------

Artík je všestranně talentovaný pes. Baví ho vše na co natrefíme. Když se s něčím seznámí, tak zkouší najít všechny možné cesty, jak si dané co nejvíce užít. Na některé úkoly má ovšem vlastní názor :)

Baví ho všechny sporty, které jsme zatím zkusili (Flyball, Agility, Dogdancing, Dogtrekking, Dogdiving, Obedience…), ale číslem jedna je pro nás oba Frisbee.

Arty miluje disky (jako ostatně všechny věci, které létají). Vždy musí mít něco v tlamě. Miluje rychlost a všechny druhy aktivit, ale je schopný se také okamžitě uklidnit. Preferovanou relaxací je válení se v mé posteli :)